Miejsce "Owieczki" znajduje się w lesie pomiędzy miejscowościami Lubiatów, Zabór Wielki i Głoska (Gmina Miękinia). 

 

W środku lasu znajdują się ruiny pasterskiej osady zwanej "Owieczki". Miejsce, które na starych niemieckich mapach zaznaczone było jako Owcza Góra. Jeszcze w 1940 roku Owieczki świetnie prosperowały, jako pasterska osada składająca się z kilku gospodarstw.

 

Idąc ścieżkami wokół tej osady można podziwiać przyrodę, która jest bardzo zróżnicowana. Występują tu lasy sosnowe, dęby, brzozy, a także łąki i polany. 

Górki lubiatowskie

 

Do owieczek można dość drogą polną od strony Lubiatowa. Droga do "Owieczek" prowadzi przez górki lubiatowskie 

 

Lubiatowskie górki to wąskie pasmo piaszczystych górek. Pasmo to ciągnie się od Owieczek przez Lubiatów do miejscowości Lisiny na terenie gminy Środa Śląska.

 

Górki porastają głównie lasy sosnowe oraz liściaste. Są to dość młode monokultury sosnowe. Na stokach i u podnóża wzniesień rosną rzadkie i chronione rośliny m.in. lilie złoto głów, pajęcznice liliowate, kosaćce syberyjskie i paprotki zwyczajne.
 
Jesienią górki lubiatowskie to idealne miejsce do zbierania grzybów. Można tam znaleźć podgrzybki, prawdziwki i maślaki. 

Ruiny pasterskiej osady

 

W środku lasu znajdują się ruiny budynków mieszkalnych i gospodarczych. Otaczają je drzewa dębowe oraz łąki i polany. Na tych łąkach można zobaczyć takie rośliny jak zawciąg pospolity. 

Mały staw

 

Okolice owieczek licznie zamieszkują różne zwierzęta. Idąc polną drogą w stronę Głoski można dojść do małego stawu, który jest osadą dla bobrów. Wokół stawu znajduje się duża ilość  grubych drzew ściętych przez bobry. 

 

Bóbr europejski-  a także: bóbr zwyczajny, bóbr rzeczny, bóbr wschodni[21] (Castor fiber) – gatunek ziemno-wodnego gryzonia z rodziny bobrowatych (Castoridae). Uważa się go za największego gryzonia Eurazji: masa ciała dorosłego osobnika dochodzi do 29 kg, a długość ciała do 110 cm. Jest zwierzęciem silnie terytorialnym, rodzinnym i zasadniczo monogamicznym; wiedzie nocny tryb życia. Bóbr należy do nielicznego grona gatunków, które potrafią przystosować środowisko do własnych potrzeb. Dzięki wyjątkowo silnym siekaczom bobry potrafią ściąć bardzo grube drzewa, o średnicy nawet do 1 m. Do najbardziej charakterystycznych śladów funkcjonowania bobrów w środowisku należą budowane przez nie tamy i żeremia.

Duży staw

 

Idąc polną drogą od "Owieczek" w stronę Zaboru Wielkiego, przy drodze polnej znajduje się staw. 

 

Staw jest zamieszkany przez dzikie kaczki, a czasem można tam spotkać także łabędzie. 

 

Jest to idealne miejsce na odpoczynek. Staw jest też chętnie odwiedzany przez wędkarzy. 

 

Walory przyrodnicze

 

Na ścieżce przyrodniczej owieczki można spotkać wiele gatunków zwierząt i roślin. Występują tu między innymi lisy, bobry, sarny, jelenie, żurawie, bociany i wiele, wiele innych.

 

Podczas naszej wędrówki udało się zobaczyć żurawie, ślady saren, norę lisa, a także mrowisko mrówek Gmachówka drzewotoczna.  

 

Materiały:

zdjęcia- klasa 4a 

informacje ze stron: 

https://www.miekinia.pl/pl/Lubiatowskie_Gorki,124,60

https://www.miekinia.pl/pl/Rezerwat_Zabor,124,57

https://nieustanne-wedrowanie.pl/gloska/

Wikipedia 

Aplikacja "Planet net' do rozpoznawania roślin rozpoznała zawciąg pospolity 

 

Wymyślona ścieżka przyrodnicza przez uczniów klasy 4A, prezentowany obszar nie jest częścią rezerwatu przyrody Zabór. 

 

Zawciąg pospolity 

Rodzaj roślin z rodziny ołownicowatych. Wyróżnia się od 50 do ponad 90 gatunków występujących na półkuli północnej oraz w Ameryce Połódniowej, z centrum zróżnicowania w połódniowej Europie (na samym tylko półwyspie Iberyjskim stwierdzono 54 gatunki). W Polsce tylko jeden gatunek - zawciąg pospolity (Armeria maritima).

  powrót